جستجو در سایت

آب بندان ها

1694 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- بناها PowerPoint فرمت فایل : PowerPoint
آب بندان ها

26 صفحه فایل PowerPoint به همراه شکل

آب بندان ها 
اب مایه حیات است اما زیادی آن حیات را خفه میکند. زندگی در جوار آب فراوان،زیستن در شرایط همیشه مرطوب و همیشه خیس است،با این حال تمام دشت و دمن سبز از وجود گیاهان خودروست.
زیرا رطوبت ضمن آن که  همه جا را دربرمیگیرد ،درختان بسیاری را می شکوفاند .بی دلیل نیست که در مناطقی از شمال ایران زمین همیشه  سبز و رویش همیشه باقی است .
 مردمان آن دیار آموخته اند که با آب بسیار زمین و اسمان کنار بیایند و با آن مدارا کنند. ساخت «اب بندان ها»در هر منطقه اعمال مدیریت ساکنان این سرزمین است. 
در این مطلب به چند و چون ساخت این آب بندان ها و تأثر آنها بر کشاورزی می پردازیم.آب بندان در واقع یک استخر ذخیره خاکی و بسیار بزرگ است که گاه سطح آن به 700 هکتار و بیشتر هم میرسد و از گود کردن و کوبیدن و ایجاد دیواره وحصار دور این محدوده به وجود می اید.
 البته در برخی موارد نیز توپوگرافی منطقه محل آب بندان را به طور طبیعی به وجود آورده وبا قدری گود کردن و محصور کردن ، آب بندان ساخته شده است.
آب رودخانه ها و هرز آب ناشی از بارندگی در فصل های غیرکاشت از طریق کانال ها و پمپاژ به آب بندان ها هدایت شده و در فصل بهار و تابستان برای آبیاری مورد استفاده قرار می گیرد. 

با حداکثر بازدهی به ازای هر هکتار تا ۵ هکتار از اراضی شالیکاری مشروب می شود. مساحت کل آب بندان های استان های گلستان، مازندران و گیلان ۳۲ هزار و ۹۷۳ هکتار است که آب آبیاری ۸۱ هزار هکتار اراضی شالیزاری را تأمین می کند

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 1.47 مگا بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

آب بندان ها

مطالب مشابه