جستجو در سایت

آتشکده بنای ساسانی آتشکده اصفهان

1595 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- بناها Word فرمت فایل : Word
آتشکده بنای ساسانی آتشکده اصفهان

20 صفحه فایل Word به همراه شکل

آتشکده ها
۱- پل گاومیشان- ساسانی - دره شهر ( استان ایلام( 
پل گاومیشان در مسیر رود سیمره، در تلاقی با رود کشکان بنا شده است. بنای اولیه آن به دوران ساسانی مربوط است . این پل به دستور حسن قلی خان ابوقداره والی پشتکوه تعمیر شده است. در حال حاضر پل گاومیشان به یک بنای نیمه ویرانه تبدیل شده است.
آتشکده سیاهگل ایوان ( استان ایلام)  بنای آتشکده مربوط به دوره ساسانیان است که در 15 کیلومتری جنوب غربی روستای سرتنگ و در مسیر رودخانه خروشان کنگیر ایوان قرار دارد.این بنا یکی از سالم ترین آتشکده های دوران قبل از اسلام در استان می باشد.این بنا روی چهار پایه ساخته شده  و دارای گنبدی یک جداره می باشد.
 
آتشکده سیاهگل ایوان 
 ۳- آتشکده موشکان ( استان ایلام ):  آتشکده موشکان در فاصله 3 کیلومتری شهر سرابله قرا دارد که مربوط به دوران ساسانیان است.این آتشکده از ملات ساروج و سنگ ساخته شده است که در طول زمان بر اثر حوادث مختلف تخریب گردیده است که در سال 1382 زیرزمین آتشکده مذکور توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان با طاق های قوسی شکل بازسازی گردیده است.
۴- چهار طاقی : این اثر در شهرستان دره شهر استان ایلام بر روی تپه بنای یک آتشکده به صورت چهار طاقی باقی مانده است این بنا را در محل طاق می گویند.این بنا تماماً با قلوه سنگ و گچ ساخته شده است و مربوط به دوران ساسانی است.
آتشکده چار طاقی 
 ۵- قلعه شیاخ(شهاق) : این قلعه در روستای بردی از توابع بخش زرین آباد استان ایلام قرار دارد  و مربوط به دوران ساسانیان می باشد.قلعه بر روی محدوده ای نسبتاً بلند نسبت به زمینهای پیرامونی قرار گرفته است.مصالح بکار رفته در بنا سنگ  و گچ است.
                                    
۶- قلعه هزار درب : این قلعه در شرق شهرستان دره شهر ایلام واقع گردیده است که قدمتش به دوره ساسانی می رسد.نمای اصلی این اثر،طاقهای هلالی شکل می باشد.با توجه به ساختار معماری،اثر احتمالاً قلعه یا پادگان نظامی بوده است.مصالح بکار رفته در ساخت این قلعه شامل سنگهای تراشیده و قلوه سنگ هایی است که از گچ پخته بعنوان ملات استفاده شده است.

قلعه هزار درب
۷-  پشت قلعه آبدانان : در 5 کیلومتری جنوب شهرستان آبدانان ایلام و در میان روستا پشت قلعه، بر بلندی تپه ای منفرد  که رودخانه جاری آبدانان از پای آن می گذرد،آثار بنای قلعه ای به چشم می خورد.مصالح به کار رفته در قلعه قلوه سنگ،گچ و ساروج می باشد.قلعه مذکور دارای بخشهای متعددی از جمله باروی قلعه،برجکهای دیده بانی و نگهبانی،ورودی قلعه اماکن مسکونی و شاهنشین،تونل و پلکان متعلقه بوده است .با عنایت به شیوه معماری،ساختار،نحوه استفاده از مصالح،اجرای طاقها،مطالعه و بررسی سفالهای سطحی منطقه  و مقایسه بادگیر اماکن تاریخی حفاری شده،این اثر فرهنگی-تاریخی مربوط به دوران ساسانیان  است.بنای قلعه روستا پشت قلعه تحت حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان است که در سال 1380 به جهت اهمیت آن و انجام مطالعات باستانشناسی و حفاظت و مرمت آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 58.1 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

آتشکده بنای ساسانی آتشکده اصفهان

مطالب مشابه