جستجو در سایت

آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

1733 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- سایر مقالات معماری Word فرمت فایل : Word
آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

13 صفحه فایل Word به همراه شکل

آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان
مسجد کبود ایروان، ارمنستان در سال ۱۷۶۶، مصادف با اواخر سلسله زندیه، توسط حسینعلی خان والی شهر ایروان تاسیس شد.
مسجد کبود ایروان، ارمنستان در سال ۱۷۶۶، مصادف با اواخر سلسله زندیه، توسط حسینعلی خان والی شهر ایروان تاسیس شد که پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یکی از هشت مسجد ارمنستان محسوب می شود و به جامعه پرجمعیت مسلمانان ایروان که اغلب آذربایجانی تبار بودند خدمت می کرد. 
به گزارش خبرگزاری مهر، در زمان استالین در سال۱۹۲۲ میلادی که دستور تخریب کلیساها و مساجد صادر شد، مسجد کبود ایروان تنها مسجدی بود که به انبار آذوقه ارتش شوروی تبدیل شد. 
این مسجد از یک حسینیه تازه تأسیس ، ۲۸ حجره، کتابخانه ای با ۷ هزار جلد کتاب، سالن اصلی اقامه نماز و محوطه بیرونی تشکیل شده که به طور کلی ۷ هزار مترمربع را به خود اختصاص داده است. این مسجد در اصل چهار مناره ۲۴ متری داشت که سه مناره آن در سال ۱۹۵۲ زمانی که برگزاری مراسم مذهبی در مسجد کبود ممنوع بود تخریب شد.
ورودی و مناره های این مسجد با کاشیکاری زیبائی تزئین شده است و محوطه خارجی مرکزی آن از فواره و درختارن نارونی برخوردار است که زیبایی خارجی به آن بخشیده است. در مجاورت این مسجد حمام و یک مدرسه اسلامی قرار دارد. در دوره پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این مسجد دربرگیرنده موزه شهر ایروان بود.
ترمیم و بازسازی این مسجد تاریخی با کاشی ها و آخرهای نو و درخشان بین سالهای ۱۹۹۵ و ۲۰۰۶ از سوی بنیاد مستضعفان و جانبازان مرمت و بازسازی شد.
مسجد کبود ایروان که به مسجد جامع ارمنستان نیز شهرت دارد تنها اثر باقیمانده اسلامی فعال در ارمنستان است که پس از فروپاشی حکومت کمونیستی شوروی و اعلام استقلال جمهوری ارمنستان، تولیت آن به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایروان واگذار شد.
این مسجد روزهای جمعه نمایشگاهی از عکسهای قدیمی ایروان برگزار می کند که به نوعی روز گشایش درهای مسجدبه روی غیر مسلمانان تلقی می شود. کلاسهای آموزش زبان فارسی و درمانگاه های تخصصی پزشکی و دندانپزشکی است که در حجره های این مسجد مشغول خدمات رسانی هستند، بخشی از فعالیتهای این مسجد در راستای ارائه خدمات به مردم شهر ایروان به ویژه مسلمانان محسوب می شود.
همچنین این مسجد روزانه پذیرای دهها جهانگرد از اقصی نقاط دنیا است و در مراسم های مختلف مذهبی به پایگاهی فرهنگی برای ایرانیان و مسلمان ارمنستان مبدل شده است .
جمعیت ارمنستان بالغ بر۷ / ۳ میلیون نفر است . دین ۹۴ درصد جمعیت این کشور مسیحی گریگوری ،۴ درصد سایر شاخه های مسیحیت و۲ درصد نیز از ادیان دیگر پیروی می کنند.
بناهای یادبود نژادکشی 1915 ارامنه
مجموعه موزه و بنای یادبود قربانیان نژادکشی ارامنه در بالای تپه ای بنام زیزرناکابرت در ایروان،  پایتخت جمهوری ارمنستان . در داخل بنای یادبود، آتش جاویدان روشن است. موزه زیزرناکابرت مملو از دهها هزار از اسناد و منابع مربوط به قتل عام ارامنه است.
بنای یادبود نژادکشی ارامنه 1915 در ترکیه واقع درحیاط کلیسای سرکیس مقدس در تهران. همه ساله در روز 24 آوریل، هزاران نفر ارامنه تهران با نثار گل بر روز بنای یادبود، یاد قربانیان قتل عام ارامنه را گرامی می دارند.
بنای یادبود نژادکشی ارامنه 1915 در ترکیه واقع درحیاط کلیسای آمناپرکیچ مقدس (کلیسای وانک) در اصفهان. در داخل موزه وانک، قسمتی به نژادکشی ارامنه اختصاص دارد

مجسمه کومیتاس- پدر روحانی و موسیقیدان مشهور ارمنی - در وسط میدانی در قلب پاریس که به یاد قربانیان نژادکشی ارامنه در سال 2002 ساخته شده است. پدر کومیتاس تنها کسی بود که از کشتار روز 24 آوریل نجات یافت، ولی او نیز هوش و هواس خود را در اثر آنچه که دیده بود از دست داد و باقی عمر خود را در پاریس گذراند. 
بنای یادبود نژادکشی ارامنه واقع درحیاط یکی از کلیساهای ارامنه در شهر بیروت، پایتخت لبنان 

بنای یادبود قربانیان نژادکشی ارامنه واقع درپارک مارکلین ویلسون  در مونترال کنادا 
بنای یادبود یک و نیم میلیون از قربانیان نژادکشی ارامنه 1915 در ترکیه، واقع درپارک مونته بلو، در کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا.

نخجوان – درآمدی بر تاریخ
از دکتر آرمن هاقنظریان
 نخجوان در بین رشته کوه های زانگزور (Zangezur) و رودخانه ی ارس (Arax) بر روی مرز دو کشور جمهوری ارمنستان و جمهوری اسلامی ایران واقع شده است. در سال ١٩٣١، ترکیه با مبادله ی سرزمین هایی با ایران با نخجوان هم مرز شد.
            در دوره های مختلف ارمنستان، اورارتیان (Urartian) (قرون ٩ تا ٧ قبل از میلاد)، همچنین در دوره ی سلطنت  ارنتیدز (Orontids)-(قرون ٦ تا ٢ قبل از میلاد)، دوره ی آرتاشسیانس (Artashesians) (سال های ١٨٩ قبل از میلاد تا قرن اول بعد از میلاد) و آرشاکیدز (Arshakids) (سال های ٦٦ تا ٤٢٨ بعد از میلاد)، نخجوان مرز کشور ارمنستان را تشکیل می داد.

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 43.9 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

آرامش وصف ناپذیر معماری اسلامی در ارمنستان

مطالب مشابه