جستجو در سایت

آندره گدار و معماری ایران از زاویه باستان شناسی

1508 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- سایر مقالات معماری Word فرمت فایل : Word
آندره گدار و معماری ایران از زاویه باستان شناسی

10 صفحه فایل Word

آندره گدار و معماری ایران از زاویه باستان شناسی
چکیده : 
آنچه در این مقاله خواند می‌شود خلاصه‌ای از شناخت شناسی معماری ایران و همچنین آشنایی با معماری ایران از زاویه باستا‌ن‌شناسی و کارهایی که آندره‌گذار (معمار معروف فرانسوی) در ایران انجام داده است.
مقدمه :
شناخت شناسی معماری ایران
معماری ایرانی چندان که باید شناخته شده نیست. اگر اهل کتاب و کتابخانه باشیم و به فرهنگ‌های جهان نیز به غیر از فرهنگ کشورمان علاقه‌مند باشیم، در مقایسه با معماری‌های درخشان جهان و آنچه درباره آنها کتاب و مقاله نوشته شده، فیلم و سند تهیه شده، برایمان مناسب‌تر خواهد بود که بپذیریم معماری ایران چندان که باید شناخته شده نیست. به علاوه اگر چه پذیرش آن مشکل است اما پذیرفتنی است که این ناشناس ماندن، در جهان کمتر از آن چیزی است که در ایران به وقوع پیوسته است. سبب آن است که شناسایی تاریخی و تدوینی معماری ایران عمدتاً، به دست اروپایی‌ها شروع شد و بسیاری از آن نوشته‌ها هنوز به فارسی ترجمه نشده است. اولین‌بار باستان‌شناسان اروپایی و امریکایی تعدادی از آثار باقی‌مانده‌های معماری ایران را مورد شناسایی دقیق و کتابت قرار دادند و آنچه فراهم کردند، پایه‌ای مناسب بود که بتوان بر آن پایه به معرفت‌های نظری و عملی در معماری ایران دست یافت. مراد از معماری ایران در این مقاله اشاره به دو دوره طولانی معماری باستان و معماری اسلامی است که تا آخر سلسله قاجاریه و تا بیش از سال 1300 شمسی را شامل می‌شود. دوره دیگری که در دهه‌های اول قرن چهارده شمسی آغاز می‌شود در مقایسه با دو دوره قبلی عمر کوتاهی از آن می‌گذرد و می‌توان نام معماری معاصر ایران را برای آن درنظر گرفت.

طرح دیدگاه‌های نظری و مفهومی در معماری ایران
شیوه‌های معماری ایران، چه از زاویه متدولوژی و چه از زاویه‌ی ا یدئولوژی، گوناگون و در معرض تکوین است. کشوری پهناور، فرهنگی پهناورتر با تاریخی طولانی و تمدنی پرشیب و فراز، که همواره در معرض حمله و هجوم‌های داخلی و خارجی بوده و با انواع آیین‌ها و مذاهب و فرهنگ‌ها تماس داشت، مسلم است که هریک از جلوه‌های فرهنگ آن را نمی‌توان تنها از یک بعد بررسی کرد. شاید بتوان باتوجه به آنچه تا کنون تدوین گردیده و به زیور طبع نیز آراسته شده، شیوه‌ای بیان و مواجهه با معماری ایران را برحسب زوایای نگاه متفکران و مقوله‌های موردنظر آنان برحسب عناوین اعتباری زیر دسته‌بندی کرد :

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 21.2 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

آندره گدار و معماری ایران از زاويه باستان شناسی

مطالب مشابه