جستجو در سایت

اصول طراحی پنجره و نورگیر

1561 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- سایر مقالات معماری Word فرمت فایل : Word
اصول طراحی پنجره و نورگیر

14 صفحه فایل Word

اصول طراحی پنجره و نورگیر:
منظوراز طراحی پنجره و نور گیرتعین شکل و ابعاد قسمت هایی از جدار خارجی ساختمان است که به ضرورتهای مختلف از جسم شفاف مانند شیشه بو شیده و یا همچنان باز رها می شود و باید در مواقع گرما در سایه قرار گیرد. از انجا که ایجاد و سایه بدون وجود جسم حاجبی که جلوی اشعه مستقیم خورشید را بگیرد ممکن نیست لذا طراحی پنجره و نور گیر بدون طراحی سایبا نهای آنها کامل نخواهد شد.
ضمنا چون جلوگیری از اشعه مستقیم خورشید بدون آگاهی از راستای اشعه و یا موقعیت منبع ان یعنی خورشید امکان پذیر نیست لذا برای طراحی پنجره و سایبان هم باید مقدمتا از موقعیت خورشید درآسمان اطلاعات کافی بدست آورد.
رمز طراحی پنجره وسایبان مناسب در مواقع نیاز به سایه در طراحی نقاب سایه مناسب نهفته است در این جا اضافه می کنیم که شکل نقاب سایه مناسب باید که منطقه نیاز به سایه را بپوشاند.


در موقع گرما نیاز به سایه .جود خواهد داشت لذا باید از ورود اشعه مستقیم خورشید به داخل ساختمان جلو گیری به عمل آورد در غیر این صورت ورود آفتاب به داخل ساختمان احتمالا به ناراحتی گرمایی ختم خواهد شد و یا ناراحتی گرمایی را تشدید خواهد کرد.
گاه پنجره یا نور گیر ساختمان دارای ملحقاتی است که هر یک نقش معینی در تنظیم شرایط مطلوب درون ساختمان بازی می کنند.
برای استفاده از نقاب سایه به عنوان یک روش سریع و معتبر برای کارهای معماری ابتدا درروی نقشه مسیر خورشید مکان مورد مطالعه مواقع اجتناب از اشعه خورشید (موقع گرما)مشخص می شود و سپس نقاب سایه به گونه ای طراحی می شود که خورشید در مواقع مذکور از چشم ناظر واقع در پشت پنجره مخفی بماند.
اگر خورشید در مواقع نیاز به پنجره در پشت موانع طبیعی وممنوع محیط اطراف ساختمان از قبیل:کوه,تپه ,ساختمانهای مجاوره درختان سایه وار واقع شود به طوری که از چشم ناظر مخفی بماند.دیگر نیازی به احداث سایبان برای پنجره مورد مطالعه نخواهد بود به همین دلیل قبل از تصمیم گیری در مورد ابعاد سایبانهای یک پنجره لازم است که نقاب سایه حقیقی پنجره را با در نظر گرفتن اجسام سایه سازاطراف ان تهیه ونتیجه را عینا به نمودار مسیر خورشید مکان مورد مطالعه منتقل کرد.

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 14.5 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

اصول طراحی پنجره و نورگیر

مطالب مشابه