جستجو در سایت

اقلیم مرطوب

1382 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- اقلیم و تنظیم شرایط Word فرمت فایل : Word
اقلیم مرطوب

35 صفحه فایل Word

بخشی از متن :
_اقلیم معتدل و مرطوب

_از مهمترین ویژگی های این اقلیم بارندگی های فراوان در تمام فصول سال است و رطوبط زیاد هوا از ویژگی های این اقلیم است . میزان رطوبت نسبی به 80% میرسد.

_اعتدال درجه هوا و کم بودن اختلاف درجه حرارت بین شب و روز و فصول مختلف سال بدلیل بالا بودن همین میزان رطوبت که بارندگی فراوان و مجاورت با دریا باعث افزایش این رطوبت شده است.

_بافت شهری :

_فرم بناها :

_باز شوها :

_پوشش بام ها :

_اب و هوای معتدل خزری 

_

_ارتفاع و شیب سقف 

_پراکندگی و وجود فاصله میان ساخته ها 

_بیان تلار ، بیانی از برونگرایی 

_مصالح مصرفی 

_

_

_ویژگیهای اقلیم :

_تابش آفتاب و تأثیرآن بر ساختمان و محیط اطراف

_شرایط اقلیمی و خصوصیات آب و هوایی 

_نوع مصالح

_

_ویژگیهای کلی بافت شهری و روستایی اقلیم معتدل و مرطوب ایران

_1_ بافت شهری و روستایی به حالت باز و گسترده با تراکم پایین و پراکنده می باشد (به سبب جریان یافتن هوا و استفاده بهینه از جریان هوا)

_2_ فضاهای شهری نسبتاً باز، وسیع و بزرگ می باشد.

_البته در بعضی مناطق بعلت گرانی زمین و مشکلات دیگر این مسئله رعایت نشده استو بافت شهری به صورت نیمه متراکم می باشد.

_3_ محوطه ها دارای دیوارهای نسبتاًکوتاه است(بدلیل عدم مانع تراشی در مسیر جریان هوا)

_4_ کوچه ها نسبتاً عریض و پهن و معمولاً در مناطق ساحلی رو به دریا هستند.

_5_ ساختمانها تا حد امکان جدا از هم فقط در مراکز شهری (بعلت گرانی زمین) متصل به یکدیگر می باشند. 

_6_ سیستم شهرسازی و استقرار شهر و فضاهای شهری در جهت ایجاد حداکثر کوران هوا و باد و ایجاد سایه در شهر می باشد تا رطوبت زیاد هوا که عامل مخل آسایش در این منطقه می باشد کاهش یابد.

_

_ویژگیهای کلی فرم ابنیه سنتی اقلیم معتدل و مرطوب ایران

_به دلیل شرایط جوی حاکم بر منطقه فرم بناها و مصالح ساختمانی به صورتی است که با دو عامل بارندگی فراوان و رطوبت بالا باید توان مقابله داشته باشد که در زیر این ویژگیها معرفی شده اند.

_1_ بام ساختمانها عموماً به صورت شیبدار اجرا میشود(به علت بارندگی فراوان)

_از سمتی که باد غالب می وزد و باران از آن ناحیه میتواند به ساختمان برخورد کند،بام شیبدار را تا ارتفاع پایین تر و نزدیک زمین ادامه می دهند.تا در زمان وقوع همزمان باد و باران که نفوذ رطوبت در این حالت در دیوارهای ساختمان افزایش میابد از پدید آمدن این مسئله با سقف شیب دار تا نزدیک زمین جلوگیری نمایند.

_2_ وجود ایوان یا غلام کرد در پیرامون ساختمان (برای محافظت اتاقها از باران و رطوبت حاصل از آن)

_3_ شکل گیری ساختمان به صورت برون گرا می باشد.

_4_ حذف زیر زمین ( به سبب بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی در این منطقه و همچنین بالا بودن رطوبت هوا ، که رطوبت بعلت سنگینی اش نسبت به هوای خشک در زیرزمین جمع می گردد و تنفس را مشکل کرده و همه چیز را می تواند در زیر زمین فاسد نماید.)

_5_کف طبقه هم کف بالاتر از سطح زمین و معمولا بر روی پایه های چوبی ( به علت جلوگیری از نفوذ رطوبت از طریق زمین به طبقه هم کف).

_6_ سعی میگردد بیشترین سطح بنا به سمت دریا قرار گیرد تا بدین طریق از نسیم دریا به ساحل و ساحل به دریا بتوان استفاده بهتری برد.

_7_ سعی مینمایند ساختمانها را تا حد امکان مرتفع بسازند تا هم ساختمان از رطوبت کف و هم از باد که در ارتفاع از سرعت بالاتری برخوردار است بیشتر استفاده نمایند.

_8_ بعلت وجود هوای مرطوب سعی میگردد ساختمانها دارای پلانهای باز و گسترده و پراکنده باشند و شکل پلان آنها بصورت هندسی طویل و باریک و سطح ساختمان رو به سمت بیشترین جریان هوا قرار گیرد.

_9_ استفاده از فونداسیون به صورت پی گسترده در ساختمانهای سنتی این اقلیم رایج است که این بعلت سست بودن زمین و کم بودن قدرت باربری زمین میباشد.

_10_ ایجاد بیشترین کوران و تهویه طبیعی و داشتن حداکثر سایه از مهمترین عواملی می باشد که ساکنین این منطقه خواستار آن هستند تا به کمک این عوامل در شرایط آرامش و راحتی قرار گیرند.

_11_ بدلیل شرایط خاص اقلیمی در اقلیم معتدل و مرطوب در تمام جهت های ساختمان معمولا پنجره و باز شو قرار میگیرد تا بهترین استفاده را از جریان هوا در جهت های مختلف بتوان به عمل آورد. ( که این موضوع برای رسیدن به محدوده ی آسایش در فضاهای داخلی ساختمان از اهمیت ویژهای برخوردار است)

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 366 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

اقلیم مرطوب

مطالب مشابه