جستجو در سایت

اقلیم و آب و هوای قزوین

1886 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- اقلیم و تنظیم شرایط Word فرمت فایل : Word
اقلیم و آب و هوای قزوین

23 صفحه فایل Word

مطالعات اقلیم و آب و هوای قزوین در معماری


فهرست عناوین
عنوان        صفحه
مقدمه : 4
موقعیت جغرافیایی استان قزوین 5
اقلیم آب و هوایی: 6
استان قزوین 6
- بارندگی استان قزوین 7
- رطوبت نسبی هواایستگاه سینوپتیک قزوین 8
- پوشش ابری ایستگاه سینوپتیک قزوین 8
- ساعات آفتابی ایستگاه سینوپتیک قزوین 9
- جریان وزش باد استان قزوین 9
- بادهای عمده استان قزوین عبارتند از : 10
رژیم‌ دمایی‌ استان قزوین 10
یخبندان ایستگاههای استان قزوین 10
ناحیه بندی اقلیمی استان 11
اقلیم خشک 11
یکم- اقلیم فرا خشک 12
دوم- اقلیم خشک بیابانی 12
سوم- اقلیم نیمه خشک 12
اقلیم مدیترانه ای 12
اقلیم نیمه مرطوب 13
- منطقه حفاظت شده باشگل 15
آب های سطحی استان در2 حوزه آبریز جاری است : 16
جغرافیای استان قزوین 16
جغرافیای طبیعی استان قزوین 17
جغرافیای انسانی استان قزوین 20
زبان 20
نژاد 20
جمعیت 21
عناصر اقلیمی 21
- عناصر اقلیمی استان قزوین 21
تاکستان: 22
آوج: 22
نیروگاه شهید رجایی : 22
باغ کوثر: 23
مگسال: 23
منابع و ماخذ : 23

مقدمه :
به گواهی تاریخ ، سرزمین قزوین همواره یکی از نقاط برجسته و کانون های مولد فرهنگ و تمدن گران سنگ ایران زمین بوده است. نام دانشمندان کوچک و بزرگی که از دوران صدر اسلام تا روزگار معاصر بر تارک شهر قزوین درخشیده و این شهر را بعنوان مهد فرهنگ و دانش در حافظه تاریخ جاودان کرده اند، شاهد و گواه این مدعاست. کثرت آثار ثبت شده و ثبت نشده تاریخی مربوط به دوره های مختلف ، از قرن های پیش از میلاد مسیح تا دوره قاجار، همگی نشان می دهند که این شهر سهم زیادی در تاریخ تمدن ایران داشته است. 
 
اما آنچه که تاکنون برای قاطبه فرهنگ دوستان و پژوهشگران و حتی مردم و اهالی خود این شهر پوشیده مانده است، ویژگی های تمدنی از جمله هنر این شهر پرسابقه است. شهری که قطب و کانون علم و فرهنگ در دوره های مختلف بوده، چه وصفی داشته است ؟سازمان فضایی، عناصر اصلی شهر و استخوان بندی آن چگونه متحول شده است؟ نقش و موقعیت جغرافیای سیاسی آن در دوره های مختلف چه بوده است؟ این پرسشها و سوالات دیگری از این دست تا کنون بی پاسخ مانده و در ذهن علاقمندان به تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانی پاسخی نیافته است. بطور حتم هنر و   شهری که علاوه بر سابقه طولانی مرکز و کانون تمدن و محل رخداد ها و پرورش نخبگان فراوان بوده است، دارای مشخصات خاص و تعریف شده ای بوده است.   و شکل شهر و هنر محصولات فرهنگی هستند و انتظار می رود در هر حوزه زیستی که فرهنگ قدرتمندی وجود داشته نمونه های بدیعی را آفریده باشد.آنچه که در این پژوهش مورد پیگیری عالمانه و محققانه قرار می گیرد، شناخت ویژگی های اصیل هنر و تمدن شهر قزوین بعنوان یک شهر تاریخی – فرهنگی است. 
موقعیت جغرافیایی استان قزوین 
استان قزوین که در حوزه مرکزی ایران با مساحتی معادل 15821 کیلومتر مربع بین 48 درجه و 45 دقیقه تا 50 درجه و 50 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 37 دقیقه تا 36 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی قرار دارد از شمال به استان های مازندران و گیلان ، از غرب به استان های همدان و زنجان ، از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود می شود . سلسه جبال البرز مرکزی و کوه های رامند و خرقان از سه جهت استان را فرا گرفته و دشت گسترده ای را به وجود آورده اند که از شمال به جنوب 75 کیلومتر و از شرق به غرب حدود 95 کیلو متر است . ارتفاعات شمال استان به بیش از 4000متر و جنوب غربی به 2700 متر از سطح دریا می رسد و کوه های معروف آن سیالان ، شاه البرز ، خشچال ، سفید کوه ، شجاع الدین ، اله تره ،رامند ، آق داغ ، خرقان ، ساری داغ ، سلطان پیر، سیاه کوه و... هستند که سیالان با 4175 وشاه البرز با 4056 متر بلندتر از دیگرانند . محدوده مرکزی و شرق استان که دشت پهناور قزوین را تشکیل داده دارای شیبی است که از شمال غرب به جنوب شرق امتداد یافته و در پایین ترین نقطه 1130 متر است . کمترین نقطه استان از سطح دریا با 300 متر در منطقه تارم سفلی و کناره های دریاچه سد سفید رود واقع شده که تفاوت آشکاری را از نظر توپوگرافی به وجود آورده است. 

اقلیم آب و هوایی:
ساختار توپوگرافیکی متفاوت ، شرایط اقلیمی مختلفی را در پهنه جغرافیایی استان به وجود آورده که با نوسان آشکاری همراه است . این گونا گونی برحسب عوامل و عناصر متاثر در شرایط آب و هوایی چهار محدوده جغرافیایی را برجسته می سازد: 
الف - آب و هوای سرد کوهستانی که نواحی شمالی و نیز ارتفاعات جنوب غربی استان را در بر می گیرد . ب : آب و هوای معتدل کوهپایه ها و دامنه ها.

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 105 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

اقلیم و آب و هوای قزوین

مطالب مشابه