جستجو در سایت

الگوی مسجدها

1452 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- سایر مقالات معماری Word فرمت فایل : Word
الگوی مسجدها

12 صفحه فایل Word

بخشی از متن :
در میان اندام های درون شهری هر شهر و روستا نیایشگاه همیشه جای ویژه خود را داشته و دارد و از اندام های دیگر نمایان تر و چشم گیرتر است و از این روست که همه جا در دل آبادی جای گرفته است نیایشگاه ها چون بزرگترین ساختمان آبادی بوده در آغاز نیازی بدان نداشته که نشانی ویژه داشته باشد و خود بخود نگاه هر گذرنده ای را بسوی خود می کشید. اما پس از گسترش آبادی نخست با افزایش درگاه ها و نهادن ماهرخ و توق بر بلندترین جای آن و سپس با ساختن میل و برج در کنار و نزدیک آن، باشندگان آبادی و گذریان بیگانه را به نیایشگاه راهنمایی میکرد. مسجد بر دیگر نیایشگاه ها، همان بدتری را داشته که اسم بر دیگر کیش ها و چنان خوب بوده و هست. 
هنر اسلامی (به ویژه معماری ان بر پنج پایه مردم واری، خود بسندگی، پرهیز از بیهودگی، بهره گیری از پیمون (مدول) و نیایش و درون گرایی نهاده و بی آنکه خواسته باشیم خود سنایی کنیم هنر مندان مسلمان ایران بیش از دیگران به آنها پای بند بوده اند نخستین مسجدی که بدست پیامبر بزرگوار ما و با همکاری یاران گرامیش در مدینه ساخته شد. همیشه برگیره و الگوی مسجدهای بیشمار و گوناگونی بوده است که بدست هنرمندان تردست ما در سراسر ایران زمین او هرجا که فرهنگ اسلامی ایران فرمان میرانده بنیاد شده است....

اما بهترین و در خورترین اندام های مسجد ایرانی شبستان 40 ستون است که می بینیم بخش بزرگی از مسجدها را در بر گرفته. 
مسجدهای شبستانی. که به مسجد عربی نامور شده میانسار و پیشگاه سرگشاده بزرگی در میان دارد و پیرامون آن را با بشتان های چهلستون و ستاوند گرفته و در بیشتر انها دهانه میانی رو به قبله و هانه رو به روی آن پهن تر و گشاده تر از دهانه های دیگر است (که بیشتر در ایگاه مسجد است)
از سده سوم تا چهارم و آغاز سده پنجم هجری بیشتر- مسجدهای ایران به همین شیوه بنیاد شده اما هر روز بر زیبایی و نقری آن می افزوده اند تا به روزگار آن کاکویه که نفر کاری به والاترین پایه خود می رسد. (شبستان جامع اصفهان به روزگار آل بویه و کاکویه سخنی گزاف نیست) 
مساجد دوایوانی: نشان مسجد دوایوانی را به هیچ گفتگو از سده هفتم در دست داریم خوشبختانه دوایوان مسجد زوزن هنوز را بر پای است و پس از آن مسجد فریومه را می بینیم که دیوانی ساخته شده و شگفت که اینگونه مسجد تنها در استان خراسان دیده می شود و اگر در استان های دیگری هم باشد در آغاز چنین نبوده....
ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 7.93 کیلو بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

الگوی مسجدها

مطالب مشابه