جستجو در سایت

امامزاده رسول

1276 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : تحقیق و مقاله- بناها Word فرمت فایل : Word
امامزاده رسول

25 صفحه فایل Word به همراه شکل

امامزاده رسول
فهرست مطالب
استان سیستان و بلوچستان 1
مشخصات جغرافیایى 1
ویژگى‏هاى طبیعى 2
جغرافیاى تاریخى 4
وجه تسمیه 4
پیشینه تاریخى 5
آثار و بناهاى تاریخى 7
منطقه بلوچستان: 7
جاهای دیدنی چابهار: 9
عوارض طبیی 10
منابع تامین آب و حوزه آبریز و شبکه رودخانه ها 10
اقلیم 10
زبان و مذهب 11
دیدنیهای استان 11
امامزاده سید غلامرسول 13
شرح زندگى سیّد غلام رسول : 20

استان سیستان و بلوچستان
موضع جغرافیائی و مردم ـ نژادهایی که دراین شهر کنارهم زندگی میکنند ـ قدمت تاریخی (600 الی 700 ساله آن) و تاریخچه امامزاده مذکور ـ توضیحی درباره شکل گلی معماری و بخشهایی که بعدها به آن اضافه شده است ـ پلان اصلی بنا ـ تزئینات و نقاشی برروی دیوارها و گوشه‌ها ـ ساختمان گنبد ـ اساس ساختمانی آن ـ جهت اصلی بنا ـ رنگهای بکاررفته در نقاشی‌ها ـ قبرستان ـ روایات رایج درباره امامزاده سیدغلام رسول دربین مردم.
استان سیستان و بلوچستان از شمال به خراسان و افغاتژنستان از خاور به افغانستان و پاکستان و از جنوب به دریای عمان و از باختر به استان کرمان محدود می شود شهرهای مهم این استان عبارتند از: زاهدان، چابهار، زابل، ایرانشهر و سروان.
مشخصات جغرافیایى
این اثر فرهنگی ،تاریخی و مذهبی،در حاشیه ضلع  غربی چابهار و با ارتفاع و گنبد بلند قرار گرفته است که در حدود 800 سال از قدمت آن می گذرد نمای بیرونی گنبد درروی بام 6 مناره کوتاه دارد که با گچ بریهای ساده به به شکل نیم دایره پی درپی قرار گرفته است.محراب و طاق نماهای آرامگاه دارای تزیینات جالبی است که با گچ اندود شده است همچنین نقاشیهایی از گل درروی دیوارهای محراب به صورت نقش برجسته جلب توجه می کند . برروی دیوارهای جانبی آرامگاه تزئینات هندسی و نقاشی های جالبی و جود دارد فرم نقاشیها وآثار داخلی آرامگاه مربوط به معماری دوره صفوی است
در حاشیه ضلع شرقی چابهار بنای گنبدی امامزاده با ارتفاع بلند جلب توجه می کند که قدمت آن به دوران تیمور میرسد . این بنا علاوه بر زوار ایرانی از کشورهای شبه قاره هند پذیرای زیارت کنندگان فراوانی است که بریا انجام عبادت و نذر نیاز به چابهار می آیند. همه ساله از 15 ذیالقعده به مدت 10 شبانه روز مراسم خاصی در این مکان برگذار میشود .این مقبره با توجه به سبک معماری با پیروی از سبک معماری مغولی در قرنهای 7 و8 هجری بنا شده است 
       درب ورودى بنا در ضلع غربى قرار دارد آرامگاه در ضلع غربى حیاط واقع شده محراب و طاق نماى ضلع غربى مقبره داراى تزئینات جالبى است که با گچ اندوده شده است. کلمات لااله الالله، یا محمد، یا على و ... و نقاشى‏هایى از گل در دیوارها جلب توجه مى‏کنند.
 مقابل آرامگاه صفحه‏ اى به ارتفاع یک متر و چهار پله قرار دارد که بر روى آن مقبره واقع شده است در قسمت شرقى صفحه آرامگاه  یک پیشخوان با سقف تیرهاى چوبى و حصیرى و چند ستون چوبى است که با 5 پله به حیاط متصل مى‏شود. پیشخوان قدمت زیادى ندارد. بر روى دیوار جانبى ورودى آثارى از تزئینات هندسى به شکل ستاره‏ هاى هشت گوش دیده مى‏شود که تا بالا امتداد دارند و دو جا شمعى کوچک در زیر اینها قرار دارند. فرم نقاشى‏ها و آثار داخل نشانگر معمارى عصر صفوى هستند. پلان بنا بصورت چهار طاقى مربع شکل مى‏باشد ابتدا به صورت هشت ضلعى و سپس به دایره تبدیل شده و گنبد بر روى آن قرار گرفته است. ساقه گنبد استوانه‏اى است سقف گنبد از درون با گچ سفید شده و نقاشى‏هایى بر روى آن دیده مى‏شود. طرحهاى ستاره ‏اى شکل بسیار جلب توجه مى‏کنند و به مقدار زیادى یافت مى‏شوند. بنا کاملاً یک بناى خاص ایرانى است و از معمارى سلجوقى الهام گرفته است. ورودى مقبره از ضلع شرقى است محراب آن در سمت جنوب قرار دارد. مقبره در میانه بنا واقع گردیده و بر روى آن یک صندوقچه و بالاى آن یک حجله چوبین با تزئینات مختلف هندسى قرار دارد. قبرستان شهر در جانب شرقى بنا قرار دارد، از نماى بیرونى گنبد سفید جلب توجه مى‏کند.

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 532 مگا بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

امامزاده رسول

مطالب مشابه