جستجو در سایت

مطالعات طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد تعامل های اجتماعی

3639 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : رساله معماری- مطالعات معماری Word فرمت فایل : Word
مطالعات طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد تعامل های اجتماعی

203 صفحه فایل Word به همراه شکل و نمودار

مطالعات طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد تعامل های اجتماعی
فهرست مطالب 
عنوان                                   
مقدمه 
انتخاب موضوع 
موضوع تحقیق 
بیان مسئله  
هدف 
مبانی نظری عام طرح 
انتخاب موضوع 
فصل اول 
معرفی موضوع مجتمع مسکونی   
بررسی شاخص های اصلی مسکن اجتماعی   
تیپولوژی سایت   
بررسی ضوابط و استانداردهای مسکن اجتماعی   
کنترل مشرفیت در واحدهای مسکونی   
عملکرد و تجهیزات مسکن   
نتیجه گیری   
محله   
تأثیر تغییر ارزش ها و ضوابط بر بافت های جدید مسکونی   
تأثیر معماری بر رفتار انسان ها نسبت به حریم دیگران   
بخش اول- تعریف و مفاهیم مسکن  
مفهوم مسکن- سکونت- سکونت گاه (--)  
تعریف سازمان بهداشت جهانی از مسکن (--)   
فهرست مطالب 
عنوان                                        صفحه 
بخش دوم- بررسی نیازها و رفتارهای سکونت 
نیازها از دید علم جامعه شناسی (--)   
نحوه طبقه بندی نیازها (--)   
تعیین نیازهایی که در محیط مسکونی ارضا می شوند (--)   
دورنمای تحول بعد خانوار (--)   
بخش سوم- مجتمع مسکونی 
سابقه زندگی در مجتمع مسکونی در ایران   
جمع بندی نهایی اطلاعات   
جمع بندی مطالعات تکمیلی   
تدوین چارچوب کلی پروژه   
برنامه فیزیکی پروژه   
ضوابط عمومی طراحی مسکن وزارت مسکن و شهرسازی   
فصل دوم – مطالعات زمینه  
شناسنامه گردشگری و جاذبه های تهران امروز   
فصل سوم- مطالعات زمینه 
سابقه پیدایش منقطه    
وضعیت بافت مسکونی موجود در منطقه   
بافت جدید در مقایسه با بافت قدیمی   
پتانسیل توسعه منطقه   
وضعیت اقلیم و هواشناسی منقطه   
توپوگرافی منطقه   
مطالعات حمل و نقل و ترکافیک منطقه    
ویژگی های مثبت زیست محیطی   
پتانسیل های اولوژیکی منطقه   
هیدرولوژی منطقه   
آب و هوا   
خاکشناسی منطقه   
وضعیت موجود محیط طبیعت (اکوسیستم)   
حوزه های آبخیز   
فصل چهارم- مطالعات تطبیقی 
شهرک اکباتان   
مجموعه مسکونی آتی ساز اوین   
شهرک امید   
فصل پنجم- طراحی 
نقش ریاضی در طراحی عملکرد معماری   
الف) طراحی مدولار   
ب) مدل سازی    
ایده اصلی طراحی مجتمع مسکونی 
ایده اصلی شکل گیری واحدهای همسایگی 
ارتباطات حرکتی و بصری    
ملاحظات شهری    
هندسه معماری    
فصل ششم  سازه و تأسیسات  
صنعت بتن پیش تنیده پیش ساخته    
موانع رشد صنعت بتن پیش ساخته    
سیستم های مقاوم در برابر بارهای جانبی    
قاب های پیش ساخته     
منابع و مآخذ 

«مقدمه»
هر چند که بیش از ربع قرن (25 سال) از ساخت اینگونه مسکن در ایران می گذرد، لیکن هنوز معادل درستی برای واژه انگلیسی Clustered Housing در زبان فارسی وجود ندارد و در مکالمات و ادبیات شهرسازی از آن به عنوان مسکن گروهی، جمعی، اجتماعی و ... یاد می شود، که هیچکدام گویای معنی کامل و معادل دقیق این عبارت نیستند.
نظر به سابقه کم طراحی این نوع مسکن در ایران و با توجه به سنت دیرینه مسکن اجتماعی در غرب و اروپا و تحولات اخیر آن، سعی شده است تا انواع نمونه های قدیمی و متأخر و نمونه های موفق و ناموفق در این مجموعه ارائه گردد.
ویژگی خاص مسکن اجتماعی باعث می شود تا متنوع ترین طرح ها امکان اجرا بیابند. بدیهی است که موفقیت یا شکست هر مورد فقط و فقط به طرح ویژه آن بستگی دارد. بعد از تجربیات مختلف این نوع مسکن در اروپا و آمریکا و با سپری شدن دوران رواج مدرنیسم در معماری و شهرسازی، اکنون مدتی است که می توان به راحتی همه این گونه طرح ها را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد، به خصوص با مطالعاتی که در اروپا روی طرح های به اجرا درآمده انجام شده است و نتایج آن در گزارشات و کتاب های مفصل ارائه شده است می توان نمونه های بسیار متفاوتی را انتخاب نمود که مورد استفاده قرار گرفته اند. (در این زمینه حتی با استفاده از پرسش نامه های مختلفی از ساکنان آنها نظرخواهی شده است).
بنابراین، نمونه های مختلفی که دارای نقشه سایت، پلان های معماری، عکس و تفصیلات می باشند انتخاب شده اند. و البته این گزینه ها به نحوی انتخاب شده اند که طرح های مختلفی را در دوره های زمانی گوناگون به نمایش بگذارند تا سیر تحول طراحی و پیشرفت در ارائه ایده های مختلف در طول زمان، قابل بررسی باشد.
مهمترین دوره اوج طراحی این نوع مسکن در دهه 50 (فاصـله بیـن سال های 1950 تا 1960) می باشد، که اتفاقاً پرمسئله ترین طرح ها در همین دوره ارائه شده اند. با تحولات سریع اواخر دهه هشتاد در معماری و شهرسازی، همه این طرح ها مورد بازنگری واقع شده و مجدداً تمامی مسائل و شاخص های شهرسازی و معماری مسکن اجتماعی مطرح شده است.
هم اکنون در اروپا و به خصوص در ژاپن با تخریب محلات فرسوده قدیمیکه بر مبنای تفکیک و واگذاری قطعات زمین در دهه 50 بنا شده بود، اقدام به اجرای طرح های جدیدی می شود که محاسن خانه های اختصاصی و نیمه اختصاصی را دربرگرفته و در عین حال از امکانات و مزایای مسکن اجتماعی نیز بر خوردار باشند. در ابتدا باید انواع مسکن و تیپ های مختلف آن مورد بررسی واقع گردد.

انتخاب موضوع
در بحث های مربوط به معماری ایران باید به بعضی موضوعات کاربردی توجه خاص شود چیزی که با کمال تأسف نادیده گرفته می شود. از طرف دیگر به موضوعاتی تا حدی خیالی نیز پرداخته می شود برای مثال، (ایستگاه قطار در کره ماه) و چیزهای دیگر نظیر این. البته علت آوردن این مثال نشان دادن جنبه غیرکاربردی و صرفاً خیالی بعضی موضوعات است.
ما می توانیم درباره موضوعاتی کار کنیم که به جنبه کاربردی آن بیشتر توجه شود. موضوع مسکن در حال حاضر از بزرگترین مشکلات و گرفتاری های جامعه است. نداشتن مسکن دغدغه بزرگ قشر عظیمی از جامعه به خصوص جوانان است و این مشکل به وضع خطرناکی تبدیل شده است.
به همین دلیل تحقیق در این زمینه و ارائه و بررسی نحوه طراحی مسکن و اصولاً شناخت این موضوع که چه نوع مسکنی نیاز مردم را برطرف می کند، می بایست مورد توجه قرار گیرد.

پیشنهاد طرح تحقیق
موضوع تحقیق و طرحی ( عنوان پروژه ) 
   دگرگونی شرایط نامطلوب در وضع موجود به شرایط مطلوب در وضع آتی , امری است که همواره رویاروی " انسان " قرار داشته و دارد . شرایط نامطلوب وضع موجود – که " واقعیات " نام می گیرید – در زمان های خاص "مسایلی" را مطرح می کنند که هریک " راه حل " موردی خویش را می طلبد . تاریخ " عروج انسان " مملو از فرآیند طرح مسئله , روش های شناخت , کشف راه حل ها و دگرگونی شرایط است .
   مسکن به عنوان یکی از پدیده ها واقعی , از نخستین مسایلی است که بشر همواره با آن دست به گریبان بوده و همواره برای دگرگونی و یافتن پاسخی مناسب , معقول و اندیشیده شده برای آن است.
   این رساله تحت عنوان " مطالعات طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد تعاملات اجتماعی در منطقه 22" درصدد تلاش برای شناخت اهداف و ابعاد مختلف مسکن و ارائه راهکارهای متناسب با آن می باشد .

بیان مسئله
   غارها , خانه های گلی , سنگی , چوبی , آجری , شیشه ای , بتنی و فلزی مسکن انسان در طول چندهزار سال حیات او بر زمین بوده است .
   مسکن مهم ترین تأمین کننده تمدن و خانه بهترین نگهداری فرهنگ اجتماعی جامعه است . (بنجامین درزا ایلی)
   مسکن یکی از فاکتورهای اساسی تعادل و پاپرجایی اجتماع انسانی می باشد . مسکن حافظ کیان خانواده و روابط بین اعضای آن است . داشتن مسکن مناسب مانند سایر نیازهای بشری از حقوق اولیه انسان هاست و در قانون اساسی ( اصل سی و یکم ) بر این نکته تأکید شده است . ( می توان خانه را اساساً نوعی سرپناه انگاشت , اما
ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 13.5 مگا بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

مطالعات طراحی مجتمع مسکونی با رویکرد تعامل های اجتماعی,مطالعات معماری هتل,دانلود رساله معماری, دانلود مطالعات معماری, دانلود مطالعات های معماری, دانلود پایان نامه معماری, رساله آماده کارشناسی معماری, رساله معماری, رساله های معماری, رساله کارشناسی ارشد معماری, طرح 5, طرح نهائی معماری, طرح نهائی کارشناسی معماری, مطالعات آماده معماری, مطالعات جدید معماری, مطالعات معماری, مطالعات های آماده معماری, مطالعات های جدید معماری, مطالعات و رساله معماری, مطالعات کارشناسی ارشد معماری, مطالعات کارشناسی معماری, پایان نامه معماری, پایان نامه های معماری, پایان نامه کارشناسی معماری, کاملترین پکیج مطالعات ، رساله و پایان نامه های معماری

مطالب مشابه