جستجو در سایت

مطالعات موزه ماشین

2148 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : رساله معماری- مطالعات معماری Word فرمت فایل : Word
مطالعات موزه ماشین

117 صفحه فایل Word به همراه شکل

مطالعات موزه ماشین
فهرست مطالب
عنوان                                             صفحه
 1- فصل اول : ( مطالعات اولیه و پایه)
مقدمه    
1-1. بخش اول : (اتومبیل) 
1-1-2. تعریف اتومبیل 2
1-1-3. کاربرد آن در زندگی بشر 3
1-1-4.اهمیّت آن در زندگی بشر 4
1-1-5.تاریخچه صنعت اتومبیل در دنیا 5
1-1-6. تاریخچه صنعت اتومبیل در ایران 11
2-1- بخش دوم : ( موزه)
1-2-1. تعریف موزه 23
1-2-2. انواع موزه 23
1-2-3. تاریخچه ی موزه 24
1-2-4. اهداف موزه 25
1-2-5. اهمیّت وکارکرد موزه 25
1-2-6. موزه های علوم ، فناوری و صنعت 26
1-2-7.موزه های تک موضوعی و شهری 26
3-1- بخش سوم : ( نمایشگاه)
1-3-1. تعریف نمایشگاه 26
1-3-2. انواع نمایشگاه 28
1-3-3. تاریخچه ی تشکیل نمایشگاه های صنعتی و تجارتی درایران 34
1-3-4. تاریخچه تشکیل نمایشگاه های تخصصی در ایران و اهداف آن 34

2- فصل دوم : ( مطالعات تکمیلی)
1-2. بخش اول : نمایشگاه خودرو 36
2-1-1. تعریفی ازمکان و نمایشگاه خودرو 36 
2-1-2. تصوری ازنمایشگاه خودرو درایران وجهان 37
2-1-3. تاریخچه برگزاری نمایشگاه های خودرو در ایران و جهان 38
2-2. بخش دوم : ( صنعت خودرو ) 
 2-2-1. جایگاه صنعت خودرو دراقتصاد و توسعه صنعتی 39
2-2-2. وضعییّت صنعت خودرو ایران درجهان 40
2-2-3. دلایل برگزاری نمایشگاه خودرو 41 
2-2-4.نقاط ضعفی که در برگزاری این چنین نمایشگاه هایی در ایران وجود دارد. 42
3-2. بخش سوم : ( موزه خودرو )
2-3-1. تعریفی از مکان وموزه ی خودرو 43
2-3-2. تصورمردم درداخل ایران وخارج ازموزه 43
2-3-3. دلایل ولازمه وجود موزه خودرو درایران 44
3. فصل سوم : ( مطالعات تطبیقی)
3-1. موزه و نمایشگاه خودرو BMW 45
3-2. موزه ونمایشگاه  خودرو مرسدس بنز 76
3-3. موزه ونمایشگاه خودرو سیتروئن 90
4. فصل چهارم : (مطالعات زمینه )
4-1. پدیده اجتماعی شهر مشهد 96
4-2. بخش اول( مطالعات اقلیمی) 97
4-2-1. عوامل اقلیمی 97
4-2-2. تاثیر عوامل اقلیمی بر بنا 97
4-2-3. تعیین فرم بنا با توجه به اقلیم منطقه 98
4-2-4. تاثیرات اقلیمی 98
4-2-5.نتیجه گیری 100
4-3.بخش دوم( شناخت بافت) 101
4-3-1. بافت میانی 101
4-3-2. بافت جدید 102


5. فصل پنجم 
5-1 . برنامه فیزیکی 103
6.فصل ششم: (طراحی )
6-1. طرح مساله 108
6-2. آنالیز سایت 109
6-3.کانسپت 115
6-4. پلان ها 116     

فصل اول : ( مطالعات اولیه و پایه)
1-1. بخش اول : (اتومبیل)
1-1-2. تعریف اتومبیل

ریشه لغوی 
خودرو یک کلمه فارسی است و به وسایلی اتلاق می‌گردد که بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی ماشینی خود ، قادر به حرکت باشد. این کلمه ترجمه کلمه اتومبیل است که در زبان ما معادل سازی شده است. (اتومبیل = خود سیار) 

دید کلی 
اصولا برای تمام وسایلی که دارای منبع قدرت باشند و به خودی خود بتوانند حرکت کنند، می‌توان کلمه خودرو را بکار برد. لیکن کاربرد این کلمه در زبان ما دارای محدوده مشخصی است که معمولا به وسایل متحرکی گفته می‌شود که همگی دارای حرکت بوده و با زمین در تماس هستند. بنابراین به وسایلی مثل قطار ، کشتی و هواپیما خودرو گفته نمی‌شود. نمونه های بارز خودرو عبارتند از:
 
ماشین‌های سواری ، کامیون‌ها و موتور سیکلت‌ها.
ساختمان اتومبیل ها 
هر اتومبیل را می توان به سه بخش کلی تقسیم کرد که عبارتند از: 
شاسی:
به تمام گروه ساختمانی و تمام سیستم‌هایی گفته می‌شود که برای حرکت اتومبیل لازم است. 
اتاق:
اتاق محل قرارگیری بار یا مسافر است که پس از ساخت بر روی شاسی نصب می گردد.
سیستم برقی:
این سیستم در تمام اتومبیل ها وجود دارد. وظایف مختلفی را مثل کمک کردن به حرکت اتومبیل و یا فراهم آوردن آسایش سرنشین را انجام می دهد.
طرز کار خودرو 
خودروهای امروزی جهت تولید قدرت از سوخت های فسیلی استفاده می‌کنند. این خودروها همگی دارای موتور‌های درونسوز می‌باشند که با سو زاندن بنزین ، گازوئیل و یا گاز طبیعی انرژی ذخیره شده در این سوختها را به شکل انرژی جنبشی قابل استفاده در می‌آورند. (این کار در موتور خودرو انجام می‌شود ). 
توان تولید شده در موتور خودرو به واسطه سیستم انتقال نیرو از موتور خودرو به چرخهای آن منتقل می‌شود . در واقع چرخهای خودرو عامل ارتباط خودرو با زمین و به وجود آورنده حرکت خودرو می‌باشد . آنگاه حرکت تولید شده به وسیله انسان ، یا برای جابجایی و یا برای کشیدن وسیله دیگری مورد استفاده قرار 
می گیرد.

1-1-3. کاربرد آن در زندگی بشر
کاربرد خودروکاربرد خودرو‌ها در زندگی امروزه بشر بسیار متنوع و بسیار گسترده است بطوری که اگر خودرو ها را از زندگی روزمره حذف کنیم شاید تمدن بشری دیگر به شکل کنونی وجود نداشته باشد. عمده فعالیت خودرو‌ها در زمینه های زیر است:
حمل و نقل:
واژه حمل و نقل خود گویای فعالیت انجام شده توسط خودرو ها می‌باشد. چرا که قسمت اعظم مواد و اشیاء موجود در پیرامون ما برای قابل استفاده و قابل دسترس شدن به حمل و انتقال از مکان اولیه خود نیازمند هستند. البته جابجا شدن انسان‌ها نیز خود بخش وسیعی از حمل و نقل را شامل می‌شود.

تولید توان کشی:
کاربرد دیگر خودروها در تولید توان کشی است که در بخش‌هایی مثل کشاورزی و یا صنعت و یا خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربرد می‌تواند در قالب یک تراکتور کشاورزی یا یک لیفت تراک و یدک کش و یا یک ماشین راهسازی جلوه گر شود.

دو دهه پایانی قرن بیستم، سالهای شگفتی و زمان یکه‌تازی فن‌آوری حیات بشری لقب گرفته است. 
بخش عمده‌ای از تحولات یاد شده در صنعت تجلی یافته است 

- فصل دوم : ( مطالعات تکمیلی)
1-2. بخش اول : نمایشگاه خودرو
2-1-1. تعریفی ازمکان و نمایشگاه خودرو 

همان طور که در قسمت های قبل در تعریف نمایشگاه گفته شد ؛ نمایشگاه را فارغ از این که در چه زمینه ای فعالیت میکند را، محل برخورد بازدید کننده و عرضه کننده کالا تعریف کردیم .
این تعریف شامل نمایشگاه خودرو نیز می شود . نمایشگاه اتومبیل در دسته بندی نمایشگاههای تخصصی محسوب میشود که در آن یک کالای خاص و صنایع که در ارتباط مستقیم با آن هستند نمایش داده میشوند .
نمایشگاه خودرو نیز همان طور که از نام آن نیز مشخص است ،فضایی است که در آن فقط انواع خودرو و صنایع مرتبط با آن به نمایش گذاشته می شودو هر کدام از شرکت ها به معرفی محصولات خود و ویژگی های آن میپردازند.


2-1-2. تصوری ازنمایشگاه خودرو درایران وجهان

تصوری که ما و عموم مردم ایران از نمایشگاه اتومبیل داریم همین واحد های تجاری نسبتاً بزرگ هستند که در یک راسته خیابان قرار دارند و با توجه به اینکه در کدام قسمت شهر قرار دارند انواع مدلهای ماشین را تا جایی که بودجه و ظرفیت واحد تجاری آنها اجازه دهد برای فروش به نمایش می گذارند در این فضاها فقط افرادی وارد می شوند که حتماً قصد خرید خودرو دارند.
این مکان ها عموماً به این منظور طراحی نشده است زیرا هیچ نشانه ای از وجود فکر در چیدمان و دکوراسیون داخلی و نور پردازی دیده نمیشود؛ در کل طوری است که میتوان از این فضا برای خیلی از موارد دیگر نیز استفاده کرد.
نوع دیگر از نمایشگاه خودرو که در ایران و دنیا است  همین نمایشگاه هایی که سالانه برگزار میشود و موقتی است .و در مکانی است  که عموماً برای نمایشگاههای دیگر نیز استفاده میشود ،برگزارمیشود.
در این مکان همه ساله تعداد زیادی شرکتها و کمپانی های خودرو سازی گرد هم جمع میشوند و به معرفی آخرین دست آوردهای خود در این زمینه میپردازند.
این نمایشگاهها در مقیاس خیلی بزرگ بر گزار می شود و عموماً در کنار این نمایشگاه ها کنفرانس ها و نشستهایی در زمینه صنعت خودرو برگزار می شود.ورود در این نمایشگاهها برای عموم آزاد است و علاقه مندان می توانند هم برای دیدن وهم برای خرید وارد این مجموعه شوند ، و استفاده لازم رااز آن ببرند.
نوع دیگر نمایشگاه ها نمایشگاه خودرو دائمی است ، که هیچ نمونه ای از آن ها مانند ومشابه در خارج از کشور وجود ندارد (البته نمونه هایی مستند در مقیاس خیلی کوچک که بیشتر به عنوان یک نمایندگی فروش عمل میکنند.) این نوع نمایشگاه ها مختص به یک کمپانی خاص هستند؛ وتنها محصولات آن شرکت را به نمایش میگذارند.
در بعضی موارد این نمایشگاهها دارای قسمتی به عنوان موزه هستند که تاریخچه خودرو های آن کمپانی را از ابتدا تا به امروز برای بازدید عموم قرار می دهند. 
2-1-3. تاریخچه برگزاری نمایشگاه های خودرو در ایران و جهان

از اولین نمایشگاه برگزار شده در دنیا می توان به نمایشگاه خودرو پاریس اشاره کرد. 
شهر پاریس در سال1898 میلادی اولین میزبان نمایشگاه خودرو جهان بود ، از آن زمان تا کنون نمایشگاه خودرو در دنیا مرسوم شد.هر سال در پاریس این حادثه بزرگ تکرار می شد؛ در ابتدا این نمایشگاه فقط خودرو های فرانسوی  را به نمایش می گذاشت امّا بلاخره در سال 1976 نمایشگاه خودرو پاریس به یک نمایشگاه بین المللی تبدیل شد، و تولیدات تمام شرکت های خودروسازی در جهان را به نمایش می گذاشت. در حال حاضر فرانسوی ها معتقد هستند که نمایشگاه خودرو پاریس یکی از سه نمایشگاه برتر دنیاست.(سایت طراحی صنعتی ایران- نوشته: فرجام بنایی راد)
از تاریخ برگزاری اولین نمایشگاه خودرو در ایران اطلاعات  درستی دردسترس نیست ، امّا می توان گفت که برگزاری این نمایشگاه ها با شروع شدن واردات خودرو درسال1300 وبه کار افتادن خط تولید خودرو در ایران رونق گرفت.
امروزدر اکثر شهرهای ایران نمایشگاه های زیادی که به صورت واحد های تجاری هستند، برای فروش اتومبیل مشغول کارند.
در حال حاضر نیز در شهر هایی مانند تهران ومشهد همه ساله در محل نمایشگاه های بین المللی این شهرها، نمایشگاه بین المللی خودرو برگزار میشود و از کشورهای مختلف و شرکت های زیادی برای شرکت در این نمایشگاه دعوت به عمل می آید تا محصولات خود را در صنعت خودرو سازی به نمایش گذارند ؛ که علاقه مندان زیادی را نیز جذب می کند.
از مهمترین این نمایشگاه ها می توان به نمایشگاه خودرو تهران اشاره کردکه در سال 1378 خود را آغاز کرد و در شش سال پیاپی توانست، حضور قدرتمندی در منطقه داشته باشد امّا متاسفانه در این چند سال اخیر ترافیک بهانه ای شد برای متوقف کردن این نمایشگاه.  

ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 21.9 مگا بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

مطالعات موزه ماشین,مطالعات معماری هتل,دانلود رساله معماری, دانلود مطالعات معماری, دانلود مطالعات های معماری, دانلود پایان نامه معماری, رساله آماده کارشناسی معماری, رساله معماری, رساله های معماری, رساله کارشناسی ارشد معماری, طرح 5, طرح نهائی معماری, طرح نهائی کارشناسی معماری, مطالعات آماده معماری, مطالعات جدید معماری, مطالعات معماری, مطالعات های آماده معماری, مطالعات های جدید معماری, مطالعات و رساله معماری, مطالعات کارشناسی ارشد معماری, مطالعات کارشناسی معماری, پایان نامه معماری, پایان نامه های معماری, پایان نامه کارشناسی معماری, کاملترین پکیج مطالعات ، رساله و پایان نامه های معماری

مطالب مشابه