جستجو در سایت

مطالعات کانون پرورش فکری

1770 بازدید
دسته بندی فایل دسته بندی : رساله معماری- مطالعات معماری Word فرمت فایل : Word
مطالعات کانون پرورش فکری

146 صفحه فایل Word

بخشی از متن :
چکیده :

ایده آل هر جامعه انسانی تربیت و شکوفا کردن نیروها و استعدادهای نسل جوان آن می باشد که در این راستا خانواده ها اولین نقش را دارند . زیرا کودک در خانواده چشم می گشاید و تا 7 سالگی که آماده تحیل می گردد فقط در فضای تربیتی خانواده قرار دارد . ولی فضای خالی بین مدرسه و خانه را هیچ نهادی به طور مشخص به عهده نگرفته است . این فضای خالی شامل اوقات فراغت بچه و به خصوص فصل تعطیلی مدارس که تقریباً طولانی است می شود . علاوه بر این بیشتر وقت کودکان در مدارس به تعلیم علوم مختلف می گذرد و پرورش و تربیت استعدادها و خلاقیت ها تقریباً در سیستم آموزشی ما وجود ندارد پس سازمان یا نهادی می باشد که سیستم برنامه ریزی آن بر اساس یا پایه پرورش افکار و خلاقیتهای کودکان باشد . زیرا در غیر این صورت سهل ترین نتیجه آن بیکار ماندن قوای فکری و روانی کودکان است . در واقع هدف های اصلی مراکز فرهنگی تربیتی کودکان پر کردن اوقات فراغت آنها به بهترین صورت و پرورش فعالیتها و استعدادهای آنان است . اوقات فراغت پر ارزشترین موقعیت برای اندیشه و تفکر می باشد .
حمایت مستمر و موثر کودکان در اوقات فراغت و در تعطیلات تابستانی نه تنها آسیب پذیری اجتماعی و کج روی اخلاقی آنها را در هر شرایطی به حداقل می رساند بلکه آنان را در برابر همه آسیب ها و تهاجمات مصون می نماید .
در مقایسه با سایر کشورها دارای بیشترین اوقات فراغت و تعطیلات هستیم و اگر برای پر کردن مطلوب و بهینه اوقات فراغت کودکان برنامه نداشته باشیم بدیهی است که آنها خود به این کار اقدام خواهند کرد در آن صورت نیز بد آموزی ها و مشکلات رفتاری و اخلاقی در پیش خواهند داشت.


مقدمه :
فرق بین معماری کودکان و بزرگسالان چیست ؟ آیا این دو نوع معماری با هم فرق دارد ؟
آیا معماری یک بنا از سنی به سن دیگر تغییر پذیر است ؟
بی شک این تغییر اجباری به نظر می آید . بعدهای یعنی برای کودکان امری است که همگان بدان برخورد کرده ایم . اطاقی که در طفولیت بزرگ می شود بعد از گذشت سالها کوچک است . دیوار بلند اینک حصارک کوتاهی است ، این خود گویای مسئله سن و مقیاس کودک بوده و با در نظر گرفتن اینکه تلاش عملی کودک معیار می باشد جواب سئوال بالا مثبت است .
اطفال با حرکات سریع ، روح سرکش ، آزادی سرشت و بازیگوشی و خارج بودن از تیپهای بزرگسال ساختاری دیگر به طرح می دهند .
فضای ساخته شده چه مفهومی برای کودک دارد ؟ درک کودک از فضا با درک ما کاملاً متفاوت است . او تمام تصاویر معمارانه را بر حسب هوش لحظه ای و تخیلش بکار می برد . کودک دوست دارد فضایی قابل تغییر در اختیار داشته باشد تا بتواند ردپایی از خود در آن بجای بگذارد و بدین ترتیب نقاط مشابه ویژه خود را بوجود آورد . اینگونه احساس تعلق به محیط دست می یابد .

محیطهای مناسب برای کودکان :
منظور از طرح و اجرای محیط مناسب برای کودکان فراهم نمودن بستر و عاملی موثر جهت تحقق قابلیتهای بالقوه وجودی برای شناخت وجوه شناختی و جسمی و تضمین رشد کامل آنهاست .
نقش محیط فیزیکی با توجه به مطالعات گذشته از یک سو به عنوان بستری برای شکل گیری قالبهای فطری و طرح کلی ایجاد وجودی وی از سوی دیگر عاملی موثر برای پایه ریزی و گسترش داشته های ذهنی ، محتوای شناخت و مهارتهای بدنی وی در نظر می گیریم .
جابجایی ، خراب کردن ، ساختن و نظایر آنها ، فعالیتهایی هستند که به اولویت امکان بوجود آوردن دنیایی در مقیاس خودش را می دهد .

کاربرد رنگ در معماری کودکان :
از آنجایی که یکی از مهمترین و موثرترین و در عین حال ساده ترین وسایل متنوع بخشیدن که از نیازهای اصلی فضاهای مختص کودکان به شمار می رود استفاده از رنگ می باشد ، بی مناسبت نیست که در این قسمت ، درباره رنگ و تاثیر آن بر کودکان و برداشت آن از رنگ مطالبی آورده شود .
رنگ از عواملی است که بنا به قراین تاریخی همیشه توجه بشر را جلب کرده است . رنگ ها بوسیله امواجی ایجاد می شوند که اختلاف طول امواج و تعداد نوسانها باعث تعدد آنها می گردد . رنگ بر جسم و روح انسان تاثیری مسلم دارد . تاثیر جسمانی و روانی رنگها را از اکتشافات قرن اخیر می دانند ولی در قرون وسطی پزشکان از رنگ قرمز برای درمان بیماری های پوستی استفاده می کردند . در طب قدیم خود ما اتاق بیماران سرخکی را با پارچه ای قرمز رنگ ، رنگین می ساختند . پزشکان زمان ما در درمان بیماری روانی از تاثیر رنگها غافل نیستند . درباره رنگ و ترکیب و هماهنگی آنها تحقیقات بسیاری انجام گرفته است . درمان کودکان بی حس و کم خون ، بوسیله رنگ قرمز نتیجه غیر قابل انکاری دارد زیرا با تاثیر رنگ قرمز تعداد گلبولهای قرمز فزونی می گیرد و رشد بدن به رشد بیشتری می رسد و در نتیجه وزن کودک بیشتر می گردد . میل به فعالیت ها و احساس شادی و نشاط بعد از احساس رنگ قرمز انکارناپذیر است .معمار + مشاور :
نقل و انتقال از خانواده به گروه ناشناخته بزرگتر تجربه قشنگی است که در طرح اتاق جادار و عملکردی شکل می گیرد . بدین جهت فضائی ایجاد می شود که از طریق پدیده های پایین به زمین نزدیک است :
رنگهای شاد و شفاف و آزاد (سفید / زرد) ، شکل هایی که تصور کودکانه را بر می انگیزد ، مصالح ساختمانی که آفرینش و خلاقیت را تشویق می کند ، یک استخر ماسه ای با تاثیرات ارتباطی و آرامش بخش ، روشنی لطیف و شفافیت در دید و منظر داخلی و خارجی ، اشکال هندسی مختلف و کلاسیک ، عناصر گوناگونی که می گذارد کودکان خود آنها را آزادانه تنظیم نمایند . بدین معنی که طرح اتاق بایستی در جزئیات قادر باشد تا کودکان را در مسائل زیر کمک نماید :
برای بازی ها در گروههای کوچک و بزرگ و انجام بازیهای مختلف ، نقاشی کردن ، ماردستی ، ساختمان کردن ، رقص و موسیقی ، بازی نمایشی ، آشپزی ، نان پختن . 
مخفیگاه در گوشه ها برای پنهان شدن و استراحت کردن .
اتاقی برای امتحان ، دویدن ، پریدن و بالا رفتن .
دیوارهای بزرگ برای نقاشی کردن ، تزئین و کف ، آویختن ، تصاویر را به نمایش گزاردن ، سقف هایی برای آویزان کردن چیزهای کودکانه ، سقف شیشه ای برای دیدن خورشید ، باران و اولین دانه های برف ....
ایمیل خودتون رو وارد کنید تا پس از پرداخت،علاوه بر لینک دانلود،یک نسخه هم براتون ایمیل بشه
حجم فایل دانلودی : 6.05 مگا بایت
ایمیل :

اشتراک گذاری

تگ ها

طرح نهایی کانون پرورش فکری,دانلود رساله معماری, دانلود مطالعات معماری, دانلود مطالعات های معماری, دانلود پایان نامه معماری, رساله آماده کارشناسی معماری, رساله معماری, رساله های معماری, رساله کارشناسی ارشد معماری, طرح 5, طرح نهائی معماری, طرح نهائی کارشناسی معماری, مطالعات آماده معماری, مطالعات جدید معماری, مطالعات معماری, مطالعات های آماده معماری, مطالعات های جدید معماری, مطالعات و رساله معماری, مطالعات کارشناسی ارشد معماری, مطالعات کارشناسی معماری, پایان نامه معماری, پایان نامه های معماری, پایان نامه کارشناسی معماری, کاملترین پکیج مطالعات ، رساله و پایان نامه های معماری ،120 عنوان رساله معماری,مطالعات معماری هتل,دانلود رساله معماری, دانلود مطالعات معماری, دانلود مطالعات های معماری, دانلود پایان نامه معماری, رساله آماده کارشناسی معماری, رساله معماری, رساله های معماری, رساله کارشناسی ارشد معماری, طرح 5, طرح نهائی معماری, طرح نهائی کارشناسی معماری, مطالعات آماده معماری, مطالعات جدید معماری, مطالعات معماری, مطالعات های آماده معماری, مطالعات های جدید معماری, مطالعات و رساله معماری, مطالعات کارشناسی ارشد معماری, مطالعات کارشناسی معماری, پایان نامه معماری, پایان نامه های معماری, پایان نامه کارشناسی معماری, کاملترین پکیج مطالعات ، رساله و پایان نامه های معماری

مطالب مشابه